Wydarzenia



Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii



WYBORY RZECZNIKA PRAW UCZNIA

W dniu 21.09.2012 r. odbyły się prezentacje uczniów klas drugich na stanowisko Rzecznika Praw Ucznia. Zaprezentowało się 4 uczniów: Agata Azarkiewicz, Przemysław Kamiński, Adrianna Kapera oraz Szymon Kuśmierz.

Dnia 26.09.2012 r. odbyły się wybory na stanowisko Rzecznika Praw Ucznia. Po wcześniejszej prezentacji kandydatów całej społeczności szkolnej, Rada Uczniów dokonała wyboru.

Oto wyniki wyborów:
1. Przemysław Kamiński  – 10 głosów
2. Agata Azarkiewicz  – 6 głosów
3. Adrianna Kapera  – 1 głos 
4. Szymon Kuśmierz – 0 głosów




„DZIEŃ NAUCZYCIELA” – BOLESŁAWY 2012

12 października 2012r. odbył się apel z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej, czyli popularny „Dzień Nauczyciela”. Nie mogło się więc obyć bez upominków i podziękowań.


Pani Dyrektor Iwonie Leśniewicz oraz Pani Wicedyrektor Lilii Popłońskiej podziękowaliśmy za cierpliwość, zainteresowanie i pomoc. Niejednokrotnie słowa Dyrekcji stały się dla Samorządu konstruktywnym bodźcem do działania.
Gronu Pedagogicznemu, podziękowaliśmy za ogromne zaangażowanie w wykonywaną pracę. Mimo wielu trudności, możemy przecież zawsze liczyć na pełne pasji realizowanie podjętej misji nauczania i wychowania.
Z podziękowaniami zwróciliśmy się również do pracowników administracji i obsługi. Bez Nich nasze funkcjonowanie w szkole nie byłoby takie proste.
Słowa szacunku skierowaliśmy także do przybyłych emerytowanych nauczycieli, którzy swoja obecnością udowadniają, że bycie nauczycielem to przede wszystkim pasja, a nie zwykły zawód.

Ale gwoździem programu były Bolesławy, czyli nagrody dla wyróżniających się nauczycieli naszej szkoły. 
Historia Bolesławów sięga końca lat 90., kiedy zostały one przyznane po raz pierwszy. Pomysłodawcą całej akcji była p. Anna Walendzik - Rokicka. Od tego czasu, zawsze na akademii z okazji Dnia Nauczyciela, obok nagród dyrektora, to uczniowie wybierali tych, którzy według nich najbardziej na to zasługiwali.

Bolesławy wręczyli sami Prusacy, korzystający z pracy nauczycieli. Statuetki zostały przyznane w pięciu kategoriach: Komandos, Bratnia Dusza, Showman, Mistrz Innowacji i Złoty Wykładowca.


Komandos (Nominowani w tej kategorii byli: p. Lilla Popłońska, p. Anna Michalska, oraz p. Katarzyna Nowak) - to nauczyciel sumiennie przestrzegający regulaminu szkoły i egzekwujący go od innych. Jego pracę widzimy nie tylko na lekcjach, ale często też na przerwach i poza szkołą.
Nagroda powędrowała do p. Lilli Popłońskiej  - nauczycielki o niebywałej determinacji. Jej srogi głos prawie na każdym apelu przypomina nam o zmianie butów, czy zakazie wychodzenia poza teren szkoły.

Kolejna nagroda - Bratnia Dusza (Nominowani w tej kategorii: p. Agnieszka Antosik - Milczarek, p. Anna Olczak i p. Alicja Wachnianin - Męcina) - przyznawana jest nauczycielowi o anielskiej cierpliwości i odpowiednim podejściu do ucznia. To ktoś kto jeśli trzeba przełoży sprawdzian, wytłumaczy jakiś problem, kto najczęściej ze wszystkich myśli przede wszystkim o uczniu, a nie rubrykach w dzienniku.
Postanowiliśmy w tym roku uhonorować przede wszystkim heroiczną walkę o dodatkowe godziny dla klas humanistycznych. Za pomoc dla uczniów czasem wyjątkowo opornych na wiedzę matematyczną, statuetkę otrzymała p. Agnieszka Antosik - Milczarek.

Bolesław w kategorii Showman (Nominowani w tej kategorii: p. Marek Zakonnik, p. Stefan Paszkiewicz, p. Piotr Staniak) wzbudzał wśród uczniów chyba najwięcej emocji. Szukaliśmy nauczyciela, którego teksty są cytowane na przerwach, na którego lekcjach płakaliśmy ze śmiechu, i który zawsze poprawi nam humor.
O zwycięzcy tej kategorii krążą już po szkole legendy. Za głos, który słychać nawet z najdalszych zakątków naszej szkoły i specyficzny humor – nagrodę otrzymał p. Piotr Staniak.

W ostatnich latach coraz więcej uwagi zwraca się na zastosowanie nowych metod nauczania. Nowe technologie otwierają drogi na inne niż zwykle sposoby prowadzenia lekcji, stąd kategoria Mistrz Innowacji (Nominowani w tej kategorii: p. Jolanta Stegienka, p. Aneta Serafin) - dla nauczyciela idącego z duchem czasu.
Bolesław 2012 w kategorii Mistrz Innowacji powędrował do nauczyciela, który jest w stanie poświęcić czas na bawienie się z nami kurzymi łapkami i czatowanie na rzutnik w celu wytłumaczenia nam często tak bardzo nielubianego przedmiotu, jakim jest biologia - p. Jolanta Stegienka. Człowiek - instytucja. Nazwisko - marka. Niezmiennie od ponad 20 lat.

Ostatnia, i jednocześnie najważniejsza kategoria dzisiejszych Bolesławów, to Złoty Wykładowca (Nominowani w tej kategorii: p. Magdalena Kaczuba, p. Joanna Paćkowska, p. Andrzej Kalski). W wyborze zwycięzcy braliśmy pod uwagę całokształt, a więc i osobowość, podejście, a także osiągnięcia w ostatnim roku.
Bolesława 2012 w tej kategorii otrzymał p. Andrzej Kalski. Niejeden uczeń nie potrafi bowiem sprostać jego wybujałej ambicji - w końcu tablice z wynikami matur i osiągnięciami olimpijskimi zobowiązują. W poprzednim roku pomógł dwóm jeszcze pierwszoklasistkom zdobyć tytuł finalisty olimpiad przedmiotowych.



MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ GODNOŚCI  
Z SAMORZĄDEM UCZNIOWSKIM

 17 października 2012 roku obchodzony był Międzynarodowy Dzień Godności, który jest inicjatywą światowego ruchu Global Dignity. W Polsce po raz pierwszy ideę tę wsparła organizacja Amnesty International. Dzięki niej w tym roku w akcji udział wzięło ponad 100 polskich szkół, w których prowadzone były Lekcje Godności. Organizatorzy chcą w ten sposób propagować podstawowe zasady godności wśród młodych ludzi.
W tym roku Dignity Day odbył się po raz szósty w ponad 50 krajach na całym świecie, w Polsce zaś po raz czwarty. Tradycyjnie dzień ten obchodzony jest w trzecią środę października, która w tym roku przypadła na 17 października. 
Do tej pory odbyły się trzy edycje prowadzone w ponad 20 szkołach w Łodzi, Warszawie oraz Krakowie. Ideę tę wspierali poprzez uczestnictwo w moderowaniu dyskusji z uczniami m.in.: Ewa Drzyzga, Artur Partyka, Stefan Friedmann, Tomasz Lis, Jolanta Kwaśniewska, a także wiele innych osobistości.
Głównym założeniem akcji jest uwrażliwienie całego społeczeństwa, zwłaszcza młodych ludzi, na zagadnienia związane z poszanowaniem godności ludzkiej. Celem podjętych działań jest jednak nie tylko uświadamianie młodych ludzi ale też podejmowanie przez nich konkretnych decyzji, co do działań promujących godność, w które zaangażowaliby się w trakcie trwania roku szkolnego.
Światowy Dzień Godności powstał z inicjatywy trzech członków Światowego Forum Ekonomicznego – Księcia Norwegii Haakona, norweskiego filozofa Pekka Himanena oraz amerykańskiego działacza społecznego Johna Hope Bryanta. W Polsce ideę tę rozpowszechnił Jacek Olechowski – jeden z Young Global Leaders.

W tym roku szkolnym Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa, za sprawą Samorządu Uczniowskiego oraz uczniów klasy 2d, włączyło się w obchody Międzynarodowego Dnia Godności. 
Została przygotowana wystawa poświęcona zagadnieniom dotyczącym godności. Zbieraliśmy również podpisy przeciw wysiedleniom w Brazylii. Przeprowadzono także lekcji na temat istoty i znaczenia godności ludzkiej.



NOWA AKCJA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO – 
ŚLADAMI PRZESZŁOŚCI – UCZNIOWIE ADOPTUJĄ ZABYTKI


W dniu 25.10.2012 roku przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego – Angelika Tracz, Paweł Fiuczek wraz z uczniami klasy I c, panem Markiem Zakonnikiem, panią Violettą Matuszewską oraz panią Anną Lelonkiewicz – Kubik porządkowali, na Cmentarzu św. Józefa, groby nauczycieli naszej szkoły. Samorząd Uczniowski postanowił otoczyć opieką miejsca pochówków nauczycieli  nie tylko przed dniem 1 listopada. Przez cały rok, w ramach programu Śladami przeszłości – uczniowie adoptują zabytki, młodzież z Samorządu Uczniowskiego wraz z wybranymi uczniami klasy 1a, będzie dbała o groby nauczycieli. 


Program Ślady przeszłości – uczniowie adoptują zabytki od 2001r. organizowany jest przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Działania finansowane są ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Program jest doskonałą propozycją na zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne dla dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Cieszy się bardzo dużą popularnością zarówno wśród pedagogów, jak i uczniów. Od początku udział w nim wzięło ponad 2 500 szkół, to oznacza, że w prace na rzecz ochrony zabytków zaangażowało się blisko 50 000 uczniów!


Młodzież pełni rolę „adwokatów” zapomnianych zabytków. Przypomina innym o ich znaczeniu i roli. Pomysłów na popularyzację wiedzy o wybranym miejscu, czy obiekcie jest wiele - uczniowie organizują wycieczki dla swoich kolegów, opracowują foldery informacyjne, przygotowują wystawy fotografii i prac plastycznych, widowiska teatralne, a nawet kręcą filmy. Uczniom w ich działaniach pomagają pracownicy instytucji partnerskich z Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków, Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, Zamku Królewskiego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie i wielu innych, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. O projektach uczniów głośno jest również w prasie. Zarówno lokalne jak i ogólnopolskie media zainteresowane są działaniami młodzieży na rzecz zabytków w ich regionie.


Bardzo ważnym elementem pracy nad projektem jest możliwość ich publicznej prezentacji. Co roku organizowane są regionalne i ogólnopolskie uroczystości, w czasie których dzieci i młodzież mają okazję pokazać efekty swoich prac i opowiedzieć innym o swoich odkryciach i planach na przyszłość. 
                                                                                       Źródło:www.ceo.pl



SPOTKANIE Z RZECZNIKIEM PRAW DZIECKA P. MARKIEM MICHALAKIEM 
ORAZ UDZIAŁ W KONFERENCJI „CZY SAMORZĄDNOŚĆ JEST SKUTECZNĄ DROGĄ DO CELU 
I „POKARMEM DLA WOLI” DZIECKA?”

13 października 2012r. wzięliśmy udział w konferencji „Czy samorządność jest skuteczną drogą do celu i „pokarmem dla woli” dziecka?” zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka i Kuratorium Oświaty w Łodzi Delegatura w Skierniewicach. Towarzyszyli nam oczywiście nasi Opiekunowie oraz p. Dyrektor Iwona Leśniewicz. 

Podczas konferencji mieliśmy okazję wysłuchać niezwykle ciekawych wykładów dotyczących postaci Janusza Korczaka - obrońcy, adwokata i rzecznika dzieci, a dokładniej jego idei wychowania i koncepcji „uporządkowania świata” oraz technik wychowawczych w służbie współczesnej samorządności młodzieży. 

Gościem honorowym konferencji był Rzecznik Praw Dziecka – Kawaler Orderu Uśmiechu – p. Marek Michalak, który w niesamowity sposób mówił o bardzo ważnej roli, jaką pełnią  dzieci w naszym społeczeństwie, gł. w rodzinie i szkole. P. Michalak odpowiadał także na szereg pytań dotyczących jego pracy, wyjaśniał, jakie działania podejmuje w celu zapewnienia dzieciom pełnego i harmonijnego rozwoju, z poszanowaniem ich godności i podmiotowości. 

Konferencja była również wspaniałą okazją do przedstawienia naszej samorządnej działalności. Przygotowaliśmy w tym celu prezentację multimedialną, w której zamieściliśmy wszystkie nasze dotychczasowe przedsięwzięcia. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji oraz zdjęć z konferencji (galeria).

Filmiki do slajdów:
Slajd 2: http://youtu.be/V5PfPgDHtoI
Slajd 16: http://youtu.be/VC7vgs2gC3g
 



ANDRZEJKI Z SAMORZĄDEM UCZNIOWSKIM


Andrzejki to kolejna inicjatywa Samorządu Uczniowskiego. Aby uczcić ten dzień, Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami, podtrzymując tradycję z ubiegłego roku szkolnego, zorganizował sprzedaż ciasteczek z wróżbą.  Chętni uczniowie przygotowali przepyszne ciasta i ciasteczka, wykazując się niezwykłą kreatywnością i pracowitością. Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem młodzieży i nauczycieli.  Samorząd Uczniowski, dochód ze sprzedaży przeznaczył do wsparcie Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Pamiętnej.
 
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję uczniom i nauczycielom!



ZBIÓRKA PACZEK ŻYWNOŚCIOWYCH


Z okazji Świąt Bożego Narodzenia Samorząd Uczniowski po raz kolejny zorganizował akcję charytatywną polegającą na zbiórce paczek żywnościowych. Zebrane dary zostały przekazane do rodzin uczniów naszej szkoły, emerytowanych nauczycieli oraz do Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Kiernozi. 

Wszystkim klasom zaangażowanym w akcję SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!



RETRODAY

31 stycznia 2013 obchodziliśmy w szkole RETRODAY. Na szkolnych korytarzach królowały stroje, fryzury i makijaże z lat 80 – tych ubiegłego wieku. Okres ten uważany jest za dekadę kiczu, w związku z tym uczestnicy akcji postawili przede wszystkim kolor i połysk swoich stylizacji. I tak w tym dniu rządziły bufiaste ramiona, plastikowa i błyszcząca biżuteria, kolorowe, często za duże bluzy i koszule, cekiny, szorty, zabawne okulary i szalone fryzury oraz obowiązkowo jeans. 


Jednym słowem, przepych. Musiało być na bogato. I było :) Dowody w naszej galerii.